1927/561
“AP 18”. Fritstående tre-personers sofa med ben af bøg, sider, ryg og løse epeda hynder betrukket med grønt uld. Udført hos A.P. Stolen. L. 194.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 4, april 1952, side 62.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag