1927/​561

“AP 18”. Fritstående tre-personers sofa med ben af bøg, sider, ryg og løse epeda hynder betrukket med grønt uld. Udført hos A.P. Stolen. L. 194.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 4, april 1952, side 62.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 2. juli 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag