2249/512
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Ottearmet stammekrone af bruneret messing. Skærme og bundskåle af matglas. Fatningshuse og baldakin af bakelit. Skærmholdere mærket “Patented” og “P.H.-1”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 85. Diam. 80.
Proveniens: Haslev Rådhus.
Pæn original patineret stand med mindre ridser og mærker. Nogle fatninger skiftet. Bruun Rasmussen garanterer ej for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
11 bud