1709/571
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fristående tre-personers sofa med ben af mahogni, sider, ryg og løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 2209. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1970'erne. L. 183.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben. Skind med enkelte overflade pletter og ridser.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag