2448/​6

Vasily Yakovlevich Grachev (f. 1831, d. 1905, russisk kunstner)

Farvelkysset. Russisk skulptur af patineret bronze med en kosak, der tager afsked med sin kæreste. Sign. Grachev (med kyrilliske bogstaver). Udført hos C. F. Woerfell Bronzestøberi, Skt. Petersborg. H. inkl. spyd 30. L. 21. B. 13,5.

Brud på seletøj, en del mangler. Mindre ridser og mærker på basen.

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

835310 18.000 DKK