2015/​529

Vilhelm Lauritzen, tilskrevet (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Armstol med stel af cubamahogni, ryg med fransk rørflet, vendbart sæde med fransk rørflet og blåt sømbeslået stof. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.

Antageligt udført på bestilling til Kastrup lufthavn i 1939.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Defekt flet i ryg og sæde. Revne på rygrammen øverst i venstre side.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag