2050/8718
Russisk festdagsikon, centralt med nedstigningen og opstandelsen omgivet af tolv højtidsmotiver. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 19. årh. 40×30.
Mindre krakeleringer. Restaureret. Delvis senere bemaling.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag