2414/​726

Skandinavisk møbeldesign

To-personers sofa med ben af eg og svungen ryg, betrukket med blomstret møbelstof. 1940–50'erne. L. 145.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag