911/​381

Trompe l'oil cigarskrin af sølv, indvendig forgyldt, graveret med tobaksmærker og præmierede medaljer fra udstillinger for H. Upmann. Pavel Akimov Ovchinnikov, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein Victor Savinkov 1874, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 688 g. H. 6. B. 13. D. 12.

Proveniens: Den danske ingeniør Ivar Knudsen (1861–1920). Som direktør for B&W var han leder for udviklingen af M/S Selandia, der blev datidens mest avancerede diesel-drevede skib. Bl.a. udviklede Ivar Knudsen også, at en dielelmotor kunne slå bak. Han rejste rundt med M/S Selandia til forskellige for at præsentere det, bl.a. i Rusland, hvor han erhvervede nærværende cigarskrin. Herefter hans efterkommere til idag.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK