921/​91

H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)

Børsen og Børsgade set fra Slotspladsen mod Knippelsbro. Ca. 1850. Sign. Holm. Vandfarve på papir monteret på papir. 19×28.

Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 1.010.

Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Tegningen er et forlæg til et litografi, nr. 9.145, som er afbildet på s. 319. Både tegning og litografi er omtalt på s. 322.

Proveniens: Husejernes Kreditkasse. Kunsthallen auktion 384, 1990 nr. 336, afb. s. 97.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK