2437/701
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Shakerbord med stel af eg og plade af teak. Model C 18. Udført og stemplet hos Tarm Stole- og Møbelfabrik for FDB. H. 74. L. 210. B. 92
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Maling rester og skjolder.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud