Gagneau lampe i form af vase i “kinesisk stil”med gennembrudt montering af forgyldt bronze, vase med formstøbt relief dekoration i turkis glasur. Signeret Gagneau La Fayette 115. 19. årh. H. inkl. montering ca. 61 cm.
Ifølge oplysninger fik Dr. Erik Bandier den i gave af HM Kong Frederik d. 9, som han var personlig livlæge for.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Glasur afslag på hals og et mindre på krop. Ingen garanti for skjulte skader under montering.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. december 2020
17 bud