2045/763
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Kugleformet salatskål af massiv teak i to dele, udskåret med greb. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright, Teak. H. 23,5. Diam. 25,5.
Skålens øverste del med limet afslag samt én ca. 13 cm. hårrevne.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag