2045/​763

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Kugleformet salatskål af massiv teak i to dele, udskåret med greb. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright, Teak. H. 23,5. Diam. 25,5.

Skålens øverste del med limet afslag samt én ca. 13 cm. hårrevne.

Moderne kunst og design, 3. november 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag