2048/552
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med tilhørende skammel med ben af kirsebær. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2204 og 2202. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag