2048/​552

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Øreklapstol med tilhørende skammel med ben af kirsebær. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2204 og 2202. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK