Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Sjælden tre-benet skulpturel taburet af massiv stavlimet teak, ben af stavlimet eg. Stemplet Staved Teak, Danmark, IHQ. Udført hos Nissen, Langaa, 1950'erne. H. 45. Diam. 40.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Fremstår med reparationer. Ben med senere metalforstærkning under bunden. Ikke synligt. Stykke mellem to ben forstærket med egestav. Samling mellem sæde og ben med spor af lim. Sæde med tørrevne og to mindre huller.
Quistgaard, 10. maj 2016
14 bud