2115/534
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Formgivet 1956. Udført hos E. Kold Christensen, stemplet herfra. H. 33. B. 80. L. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag. Revne i plade.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud