836/​5

Marie Krøyer (f. Frederiksberg 1867, d. Stockholm 1940)

Erhvervet af Skagens Museum i december 2012.

Profilportæt af en lille dreng i sort jakke. Usigneret. Betegnet Jan. 86. Olie på lærred. 37×35.

Udstillet: Moss, Norge, Skagens Museum, “Kvinnelige kunstnere på Skagen. Anna Ancher, Oda Krogh og Marie Krøyer”, 1987. Prins Eugéns Waldemarsudde, Stockholm, “Fruarne på Skagen”, 1988 afb. s. 14. Skagens Museum, Øregaard Museum, Hellerup, Lillehammar Kunstmuseum, Norge, “Marie Kröyer Alfvén. Måleri. Teckningar. Indretningskonst”, 2004–2005. Göteborgs Konstmuseum, “Marie och P. S. Kröyer”, 2005–2006.

Litteratur: Toni Arnold, “Kunsten i Marie Krøyers Liv”, omtalt s. 57, afb. s. 61 (helsides).

Proveniens: Hugo Alfvén. ABR auktion 558, 1991 nr. 126, afb. s. 99.

Skagens Museum viser i øjeblikket udstillingen “MARIE KRØYER - der skal mod til at have talent”, 18. september 2012–1. september 2013. Ligeledes er malerinden aktuel i biograferne med filmen “Marie Krøyer” af Bille August.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK