2032/​872

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Et par bordlamper af patineret “disko” metal med kanneleret krop. Dessin 1856. Stemplet monogram Just A., Danmark. H. inkl. skærmhus 43 og 45. (2)

Brugspatina, herunder ridser, mærker. og nogle få mindre hak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK