1708/​1761

Senempire kaminur af forgyldt bronze, urhus med Bertel Thorvaldsen, skive af hvid emalje med blå romertal. 19. årh.s førsste halvdel. H. 58. B. 33. D. 15.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og Pendul medfølger. Enkelte revner i skiven.

Varia, 23. februar 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK