Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Erhvervet af Skagens Museum i juni 2017.
Solnedgang en januardag i Skagen. Sign. Holger Drachmann 19. Januar 1907. Olie på lærred. 31×44.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017