899/​23

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Parti fra Nyhavn set fra Nyhavns Broen. Sign. Paul Fischer 1924. Olie på lærred. 65,5×90,5.

Litteratur: Steffen Linvald, “Paul Fischer - københavnernes maler”, 1984, afb. s. 79 og muligvis nævnt på s. 127 som “Nyhavn” under “Fortegnelse over Paul Fischers malerier efter fotografier af disse i hans egne albums”.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 427, 1981 nr. 67, afb. s. 31. Dansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK