2039/​550

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-personers sofa med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2443. Formgivet 1978. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1980. L. 220.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK