1920/1677
Kinesisk tripod censer og penselvasker af blanc de chine, penselvasker med sokkel af træ. Sen Qing. Tripod H. 5. Diam. 16. Penselvasker H. 10. Diam. ved halsrand 10. (2)
Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privat samling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.
Tripod med jernplet indvendig. Penselvasker med talrige fordybninger i glasuren. Begge med overfladeridser.
Varia, 16. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
52 bud