A. Aemer, Frankrig 19. årh.
Et par ovale dioramaer med buet glas og rammer af egetræ hvori udstoppede fugle. 19. årh.s slutning. Ydre mål 58×48. (2)
Proveniens: Tidligere udstillet på Verdensudstillingen i Paris med sølvmedalje 1889. På bagsiden etiket.
Dene ramme med revne i træet.
Varia, 15. december 2016
52 bud