2450/301
Samling tekstilfragmenter fra Mellemøsten og Kina, inklusiv tre koptiske tekstilstykker vævede med blomsterdesign. Monterede på 20 ark papir. Egypten 7.–10. årh. og 18. årh.
Proveniens: Hidrørende fra privat samling, samlet i 1950–60'erne, og herefter i familien.
Monteret på papir med tape. Flere med rifter.
Vurdering