2437/896
Kay Simmelhag (f. København 1899, d. Kongens Lyngby 1988)
Sofabord med stel af bejdset ask. Løs, sekskantet top med polykrome fliser med fiskemotiv. H. 53. L./B. 65.
Proveniens: Kunstnerens familie
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud