1506/910
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. PH lysekrone med fem-armet forkromet stel, enkelte 2/1 skærme af opalglas, skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Serienr. 8522.
Tre overskærme mangler. Fire mellemskærme mangler. En underskærm mangler. Smuds. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
12 bud