Ubekendt maler, 20. årh.
En kvindelig nøgenmodel. Sign. M. A. Pastel på papir. Lysmål 105,5 × 65,5 cm.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1209, 2012 nr. 1038.
Nålehuller, minimale revner, afskalninger og papirtab i kanter. Enkelte fugtpletter. Papiret et let bølget. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022