912/​188

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Siddende mandlig akademimodel. 1832. Dateret 'den 16 Nov'. Betegnet Chr. Købke. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18×13,5.

Proveniens: Kunsthallen auktion 447, 1994 nr. 185, afb. s. 56.

Nærværende værk relaterer til en tegning i Kobberstiksamlingen (inv. KKS13596), som er udført af Købke dagen efter nærværende værk, d. 17. november 1832, og forestiller samme model fra en lidt anden vinkel.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK