2048/​99

Samling kinesisk porcelæn bestående af tre skåle, et par kopper med låg samt en mindre kop, dekoreret i blå med henholdsvis figurer og bladværk, en enkelt i farver. 20. årh. H.4,5–7,5 cm. Diam. 6,5–24 cm. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre skåle med nøk og afslag på randen.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK