2048/99
Samling kinesisk porcelæn bestående af tre skåle, et par kopper med låg samt en mindre kop, dekoreret i blå med henholdsvis figurer og bladværk, en enkelt i farver. 20. årh. H.4,5–7,5 cm. Diam. 6,5–24 cm. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre skåle med nøk og afslag på randen.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag