Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)
Tre cylindriske loftslamper af patineret messing med hhv. et og tre blus i forskellig længde, forsynet med pærer af hvidt glas. Udført og mærket hos Markaryd AB, Sverige. Lamper med et blus: H. ekskl. pære hhv. 30 og 45. Lampe med tre blus: H. inkl. base men ekskl. pærer hhv. 20,5, 22 og 25. (3)
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bemærk: én lampe med uoriginal pære. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
38 bud