2014/841
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
“LC-1”. Armstol med stel af forkromede stålrør. Sæde og ryg betrukket med ponyskind, armlæn af sort kernelæder. Udført og mærket hos Cassina, Italien.
Stemplet LC1. nr. 21550.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Let slitage for forkant af sæde.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud