2440/122
Kommode af guldstafferet, bemalet og marmoreret træ, front med to låger hvorbag hvilke hylder, udskåret med bladværk og rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 80. B. 95. D. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger. Senere bemaling.
Vurdering