Frederik Rohde (f. København 1816, d. Frederiksberg 1886)
“Udsigt over Bistrupmose mod Fuursöen og Dronningaard-Skove”. Sign. monogram 1841. Olie på lærred. 84,5×119,5.
Udstillet: Charlottenborg 1842, nr. 165.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer, mindre krakeleringer og en enkelt afskalning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. februar 2020