2007/​13

Frederik Rohde (f. København 1816, d. Frederiksberg 1886)

“Udsigt over Bistrupmose mod Fuursöen og Dronningaard-Skove”. Sign. monogram 1841. Olie på lærred. 84,5×119,5.

Udstillet: Charlottenborg 1842, nr. 165.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer, mindre krakeleringer og en enkelt afskalning.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. februar 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK