1921/​91

Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)

“Parti fra Espergærde set mod Snekkersten”. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 29×42,4.

Litteratur: Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over Vilhelm Petersens malerier nr. 366.

Udstillet: Helsingør Kommunes Museer - Marienlyst Slot, “Vilhelm Petersen - en glemt guldaldermaler”, 1990 nr. 366.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 703, 2001 nr. 151.

Enkelte repaired revner. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK