Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)
“Parti fra Espergærde set mod Snekkersten”. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 29×42,4.
Litteratur: Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over Vilhelm Petersens malerier nr. 366.
Udstillet: Helsingør Kommunes Museer - Marienlyst Slot, “Vilhelm Petersen - en glemt guldaldermaler”, 1990 nr. 366.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 703, 2001 nr. 151.
Enkelte repaired revner. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019