2138/854
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
To armstole af mahogni. Sæde og ryg betrukket med lyst uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. En stol med revne i finéren ved ryg. Senere polstret.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag