2138/​854

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

To armstole af mahogni. Sæde og ryg betrukket med lyst uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. En stol med revne i finéren ved ryg. Senere polstret.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK