2204/534
Henry Hans Schubell (f. Helsingør 1906)
Ib Madsen (, Danmark. 20. Århundrede)
“Pragh”. Lænestol samt tilhørende skammel med stel af bejdset bøg og elm. Dybthæftet sæde og ryg betrukket med hhv. lyst uld og lyst velour. Udført hos Schubell & Madsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld og velour med pletter og smuds. Mindre defekter langs keder.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag