2115/​295

To masker af udskåret patineret træ, den ene med rester af hvidt pigment. Lwalwa og Fang stil. 20. årh. H. 38–45. (2)

Proveniens: Peter Lassens, 1930–2019, samling.

Erhvervet hos Galleri Darrell i Pilestræde.

Brugsspor. Mindre revner i træet. Enkelte afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK