2125/​7026

Et sæt tvillingefigurer af udskåret træ, behængt med perler. Yoruba, Nigeria. H. 25,5. (2)

Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.

Fodstykket på den en knækket og limet.

Tribal art, 27. juni 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK