795/​101

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

“Opstilling”, 1937. Usign. Olie på lærred. 140×105.

Litteratur: Gösta la Cour: “16 malere”, 1958, geng. s. 180. Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm”, 1977, kat. nr. 268, geng. helsides i farver s. 254, omtalt s. 246–248. Udstillet: “Kunst i privateje i Sønderjylland”, Badmintonhallen, Esbjerg, marts 1957, kat. nr. 84. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm”, Nordiska Konstförbundets Vandringsutställning", Aarhus Kunstmuseum; Esbjerg Kunstpavillon; Kunstnernes Hus, Oslo; Moderna Museet, Stockholm; Amos Andersons Konstmuseum, Helsinki, november 1977 - maj 1978. Proveniens: Papirgrosserer Sven Tobiesen, Hjerting. Proveniens: Kunsthallen, København, auktion 406, oktober 1991, kat. nr. 112, geng. på forsiden af kataloget.

Citat fra Wilmann & Brøns s. 246–248: “Hans Bendix husker at han [Lundstrøm] en dag udbrød: Forstår du, det drejer sig om at komme op i lyset. Heri kan ses en bebudelse af det omsving i hans forhold til farven, hvortil de første skridt blev taget i billederne fra 37. Pludselig tog et højt lys billedfladen i besiddelse. Som eksempel kan tages opstillingen, der gengives side 254 (nr. 268). Med fuld lyskraft stiller den intense orange i bordkanten og den usvækkede cadmiumrøde i bordets understel sig komplementært op imod alt det blå, der stadig har overtaget, men er lettet op og driver som luftige skær henover motivets hvide husgeråd: gode gamle kendinge som den franske emaljevandkande og fajancekanden oveni frugtopsatsen. Den energiske plastiske formning er ikke opgivet, men noget på tilbagetog. Skyggerne angiver forskellige lysretninger og er ikke mere sikre på, om de vil holde deres faste pladser som vogtere af den klassiske orden eller tage sig friheder som led i en abstrakt fladeudbredning. En ny periode var indvarslet, den der ikke kun af venlighed er blevet kaldt den kulørte”.

Trésor - Jubilæumsauktion, 20. november 2008

Vur­dering

1.000.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK