Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Gaveideer fra guldsmeden”. Sign. på bagsiden Mertz 89 samt dateret 29/4/89. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 62×47,5.
Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020