2233/​1021

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Hans Hansen (f. 1884, d. 1940)

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Fad af patineret bronze, graveret med figurer og hjerter. Stemplet monogram. Dessin B51. H. 4,5. Diam. 22. Bæger af palisander med rektangulære indlægninger af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. H. 6. Diam. 5,5. Samt vase af lertøj, horndekoreret i matte glasurer med blomster. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 26. (3)

Bæger falmet. Vase med afslag på halsrand, delvist repareret. Bronzefad med brugsslitage.

Moderne kunst og design, 16. august 2022

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK