Jeanne Grut (f. Nøjsomhed, Købelov Sogn 1927, d. 2009)
Figur af keramik i form af muskusoksekalv. Dekoreret med brun, gråhvid og sort glasur. Sign. JG. Udført og mærket hos Aluminia. H. 19,7. L. 23.
Nogle få minimale overfladeridser. To fødder med afslag.
Moderne kunst og design, 12. november 2019