2124/706
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To vaser af stentøj, modelleret med bladranker i relief. Dekoreret med lysegrå og lys gråblå glasur. Sign. monogram, samt hhv. 11 og 8. H. 9 og 12,5. (2)
Ridser og mærker. Den mindste vase med afslag på fodrand. Den største vase med afslag på reliefdekor, samt revne i bunden hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag