1415/753
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Fiskeserveringsspade af sølv, greb modelleret med skønvirkeornamentik i relief. Stemplet monogram TB samt H. Kyster. Vægt 105 gr. L. 25,3.
Holger Kyster fungerede som sølvsmed for Thorvald Bindesbøll i perioden 1904–1908.
Almindelig alders- og brugspatina herunder overfladeridser og -mærker. Kant af laf med tryk/bule.
Moderne kunst og design, 8. april 2014
Vurdering
Hammerslag
12 bud