921/​146

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Nøgen dreng, set bagfra, i trampende løb lidt ud i vandet.” Sign. S.K. 92. Olie på træ. 32,5×22,5.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 504.

Studie til fortegnelsens nr. 510: “En Flok Drenge ude i det solglitrende Hav. Inde ved Strandkanten er tre, og paa Sandet en Dreng i Løb ud mod de andre.” Fortegnelsens nr. 502 til 509 fra 1892 er alle studier til nr. 510. Sidstnævnte udstillet på Charlottenborg i 1893, her med den kortere titel “Badende Drenge”.

Proveniens: Generaldirektør Ole Olsens samling, dennes auktion I, Winkel & Magnussen 305, 1944 nr. 733. Bruun Rasmussen auktion 682, 2000 nr. 1481, afb. s. 75.

Maleriet her er én af flere studier til det endelige værk fra 1892. Dette målte 132 × 198 og tilhørte i 1910 og 1923 greve Julius Andrassy i Budapest. Maleriet er siden hen forsvundet, men nogle af studierne til det ikoniske værk kommer en sjælden gang imellem på markedet, som i tilfældet her. Studierne i fortegnelsen er næsten alle detaljestudier af et par af drengene eller - som hér - en enkelt af dem. Værket er et lille kunstværk i sig selv og indeholder stort set alle de kunstneriske kvaliteter, som man forventer af et Krøyer-maleri: Skagensmotiv med sol og hav, et fantastisk, næsten blændende lys, den smukke blå-grønne farveskala og en eminent øjebliksskildring, som fanger drengens bevægelser her og nu i det hvirvlende solglitrende vand. Værket stråler af lys, glæde og ungdom.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK