Godfred Christensen (f. København 1845, d. sst. 1928)
Parti fra Palatin med udsigt over Colosseum. Sign. C. G. samt på bagsiden af pladen Godfred Christensen 1926. Olie på mahogni. 24×33.
På bagsiden af pladen på etiket: Udsigt: Foraar 1874, fra Ruiner paa Keiserpaladserne* i Rom ved Colosseum, Konstantinbuen og Klostret St: Bonaventura hvor Maleren Küchler var Munk (se Figuren) i baggrunden skimtes det snedækkede Leonessa i Abruzzerne, malet af Godfred Christensen 1926 paa et gammelt “Anlæg” af Billedet. *Palatinerbjerget.
Mindre retoucheringer. To minimale ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021