August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)
Et par portrætter af søskendeparret Marinus Curtois Grøn (1854–1939) og Ada Louisa Grøn (1855–1939). Sign. A. Schiøtt 1876. Olie på lærred. 68×55. Ovale. (2).
I de portrætteredes efterslægts eje til i dag.
Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Lærred bør strammes let op. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020