2008/​1

August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)

Et par portrætter af søskendeparret Marinus Curtois Grøn (1854–1939) og Ada Louisa Grøn (1855–1939). Sign. A. Schiøtt 1876. Olie på lærred. 68×55. Ovale. (2).

I de portrætteredes efterslægts eje til i dag.

Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Lærred bør strammes let op. Krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK