2008/​1 August Schiøtt: Et par portrætter af søskendeparret Marinus Curtois Grøn og Ada Louisa Grøn. Sign. A. Schiøtt 1876. Olie på lærred. 68×55. Ovale. (2).

Be­skriv­el­se

Et par portrætter af søskendeparret Marinus Curtois Grøn (1854–1939) og Ada Louisa Grøn (1855–1939). Sign. A. Schiøtt 1876. Olie på lærred. 68×55. Ovale. (2).

I de portrætteredes efterslægts eje til i dag.

Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Lærred bør strammes let op. Krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

11.500 kr.

11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.