Stort Napoleon III kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende munk, antageligt den tysk-romersk kejser Karl V (1500–1558), som tilbragte sine sidste to af sit liv i et spansk kloster, skive af hvid emalje. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 70. B. 47. D. 27.
The figure is most likely the Holy Roman Emperor Charles V (1500–1558) who lived his last two years in a Spanish monastery.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger.
Varia, 8. oktober 2015
15 bud