1936/​9039

Russisk firopdelt ikon med fremstilling af gudsmoderen, Skt. Nikolaus herover “Det hellige Mandylion” båret af skytsengle, sider flankeret af helgene. Tempera på træpanel. 18–19. årh. 32,5×27,5.

Ridser og mærker. Mindre krakeleringer samt afskalninger.

Ikoner, 5. september 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag